Криза 3 років у дітей: що робити?
Як же проявляється криза 3 років? Проявів кілька, у різних дітей вони можуть виявлятися в різному ступені:
- Негативізм. Буквально всі пропозиції старших дитя зустрічає відмовою. Його улюбленими словами стають “немає” і “не хочу”.
- Упертість у відстоюванні своїх бажань. Якщо пропозиції і прохання дорослих дитина сприймає негативно, то свої бажання вона намагається досягти в будь-яку ціну. Навіть якщо у синочка є сотня машинок, йому хочеться ще одну не тому, що вона інша, а тому що це його бажання. І на питання, навіщо ж тобі ця машинка, дитина в кращому випадку відповість “хочу”. Якщо ж батьки її куплять, то вже дуже скоро інтерес до неї хлопчик просто втратить.
- Непоступливість. Діти без причин протестують проти тих справ і обов’язків, які раніше виконували із задоволенням. Це може бути відмова від вмивання, від прогулянок з собакою, традиційного вечірнього катання на гойдалках.
- Свавілля. Дитина все хоче робити самостійно, навіть те, що у нього зовсім не виходить. При цьому за допомогою до мами вона не звертається, а якщо щось не виходить, то починається істерика.
- Бунт. Це може бути розкидання іграшок і категорична відмова складати їх на місце. При цьому дитя навіть може сказати, щоб це робили батьки.
- Навмисне псування. Дочка або син можуть спеціально ламати іграшки, псувати мамину помаду, різати татові штани. Так дитина демонструє, що він головний і може здійснювати ті дії, які йому хочеться.
- Ревнощі, деспотизм. Малюк може вигнати тата з його улюбленого крісла або влізти в ліжко між татом і мамою, навмисно відштовхуючи їх один від одного.
- Отже, як бачимо, симптоми такого явища як криза 3 років зобов’язують дорослих набратися терпіння і разом (а дуже часто бабусі і дідусі йдуть на поводу у онуків) грамотно діяти в кожній ситуації, не дозволяти дитині підкоряти все в будинку своїй волі. Криза 3 років – перша спроба дитини продемонструвати, що він не тільки повинен виконувати вказівки, прохання, доручення дорослих, а й може діяти самостійно. При цьому його право на самостійність проходить і в боротьбі з батьками і в боротьбі з самим собою.
- Так, батьки втомлюються і щодня після роботи їм важко вислуховувати істерики, капризи і гнів дітей. Але вони-то розуміють, що відбувається з дитиною, а сама дитина – ні. Тому йому і важко. Значить, завдання батьків допомогти йому самоствердитися і показати, що вони його люблять, визнають право на його думку в розумних межах, що він дійсно дорослішає і стає самостійним.Криза 3 років схожа на підліткову. Тому від мудрості батьків залежить багато в чому те, яким же буде підлітковий період у сина або доньки.Що ж робити батькам? Змінити наказовий тон на спокійний, але вимогливий. Не робити за дитину те, що він вже може навчитися робити сам. Необхідно пропонувати дитині вибір. Наприклад, пропонуйте, куди ж піти після дитячого садка, що їсти на вечерю, в яку гру пограти, яку казку почитати. Тато з мамою повинні розуміти, що дитині, наприклад, потрібно набагато більше часу, щоб застебнути чобітки або зав’язати шнурки. Тому, збираючись вранці в садок, розбудіть його раніше, щоб він встиг це зробити самостійно, а не осмикуйте і підганяйте його кожну хвилину. Це допоможе уникнути істерик, гніву, сліз. І навіть якщо шнурок зав’язаний не так, як це робите ви, то все одно хваліть дитину. Частіше говоріть йому, що він великий і що все у нього чудово виходить.
Криза 3 років у дитини: поради батькам
Як же допомагати своїй дитині в конкретних життєвих ситуаціях? Що робити батькам, щоб уникати конфліктів на людях? Яким способом гасити спалахи гніву трирічної дитини?Перш за все, пам’ятайте, що при сторонніх людях дитина не намагається виставити вас поганим батьком або матір’ю, йому до цього дуже далеко, він просто хоче самоствердитися. Тому тато з мамою повинні, перш за все, керуватися не тим, що про них подумають люди, а інтересами своєї дитини, допомогти йому пережити цю кризу. Можливо, батькам в цей час доведеться і валер’янки попити, але психіка дитини варта того, щоб набратися терпіння і не вступати в суперечки з дитям, не показувати свою роздратованість і гнів.Отже, прислухайтеся до рекомендацій психологів:- Безмежний спокій. Якщо малюк втрачає самовладання, кричить, то не забувайте, що з вас двох дорослий – це ви. Бачачи ваш спокій, незворушність і навіть посмішку, дитина заспокоїться набагато швидше, ніж тоді, коли ви будете відповідати криком на крик. Не можна зриватися у відповідь! Проявіть хитрість, наприклад, під час істерики заспівайте пісню або почніть читати улюблену казку малюка. Його увага перемкнеться моментально.
- Позитивне і шанобливе ставлення. Не сваріть малюка за розбиту чашку, забруднений одяг, зламану ляльку. Адже він думає, що так ви перестаєте його любити. Розбив – значить, поганий. Така асоціація завжди вибудовується в голівці трирічної дитини. У цьому віці у малюка немає ще диференціації ставлення до нього і ставлення до його вчинків. Необхідно частіше хвалити синочка чи донечку, спокійно пояснювати, що на нову ляльку замість зламаної потрібно заробити гроші, що забруднений одяг – це заборона на прогулянку, адже мамі необхідно її випрати. Ваша дитина прекрасно зрозуміє дохідливі для його віку пояснення правил поведінки і ставлення до речей, предметів, тварин.
- Дозволяйте малюкові помилятися. Іноді один раз в гніві сказане мамою слово “тюхтій” надовго відбиває у малюка бажання малювати, допомагати на кухні, ліпити. Пам’ятайте, що і ви вчилися колись на помилках, невдалих стравах і навіть погано виконані проекти. Так і дитина повинна мати особистий досвід невдач, щоб з часом навчитися діяти правильно, мати, з чим порівнювати.
- Не порівнюйте дитину з іншими. Напевно багатьом з вас доводилося чути, як батьки повторюють: “А ось сусідські Сашенька, Машенька …”. Такими фразами ви демонструєте дитині, що чуже дитя краще, ніж ваше. Дитина сприймає це, як вашу нелюбов і загальну оцінку його, як поганого сина чи доньки. У 3 роки малюкові ще не властиве почуття здорового суперництва. А погане ставлення до Сашеньки і Марійки такими фразами дуже швидко формується, особливо, якщо вони сказані в момент істерики дитини.
- Надавайте малюкові вибір. Зважати на думку дитини – значить питати його, куди б він хотів сходити на вихідні (до бабусі в гості або в зоопарк), що б він хотів одягнути в садок, яке печиво купити до чаю. Нехай дитина таким способом привчається до того, що з ним рахуються і що в житті завжди є можливість вибору.
- Гра як спосіб дії. Провідним видом діяльності дітей дошкільного віку є гра. Виходячи з цього, необхідно в ігровій формі пропонувати робити потрібні речі. Дитина не хоче їсти кашу – годуєте її улюбленого ведмедя. Але ж треба ж спробувати, чи не гаряча каша? А тому необхідно переконатися, чи не охолола вона. Не хоче чистити зуби? Вчіть чистити зубки улюблену ляльку на особистому прикладі. Придумуйте такі рольові ігри, в яких малюкові легше і цікавіше робити потрібні речі.
- Проявляйте дипломатичність. Якщо дитина не хоче їсти суп, то дозвольте їй обмежитися іншою стравою або з’їсти спочатку друге, а потім вже перше. Не потрібно від дитини вимагати беззаперечного послуху, можна знайти золоту середину як прийнятний для обох варіант.
- Побільше добрих слів. У 3 роки дитя вже відчуває гордість за свої успіхи і вміння. Схвалюйте його самостійні вчинки, давайте можливість допомагати вам. Хоче дочка ліпити вареники? Звичайно, в 3 роки це ще важкувато, але нехай спробує. І обов’язково похваліть її за допомогу, старанність і слухняність. У дитини повинна формуватися потреба робити добрі справи і батьки в цьому для нього найперший приклад. Доброту можна проявити навіть тоді, коли у дитини істерика. Просто, мовчки, підійдіть і поцілуйте дитину. Потім вийдіть в іншу кімнату. Ви почуєте, що малюк швидко замовкне, адже глядачів для його концерту немає.
Немає коментарів:
Дописати коментар